Śladami Miejsc Pamięci Narodowej

Regulamin odznaki
  1. Postanowienia ogólne.
    • Celem odznaki jest zapoznanie się przez zdobywających z miejscami pamięci narodowej na terenie Polski.
    • Odznaka posiada trzy stopnie, które zdobywa się w kolejności od brązowej do złotej. Odznakę można zdobywać po ukończeniu 7 roku życia na terenie całej Polski, również podczas zdobywania innych odznak turystyczno – krajoznawczych.
    • Odznaka zweryfikowana na podstawie kroniki jest odpłatna (koszt odznaki 9,00 zł).
    • W ciągu jednego roku można zdobyć tylko jeden stopień odznaki.
    • Miejscem pamięci narodowej jest:
      • grób lub cmentarz wojenny;
      • nieruchomość lub obiekt budowlany albo jego pozostałości, upamiętniające postaci lub wydarzenia znaczące dla Narodu i Państwa Polskiego, muzea tradycji niepodległościowych, kopiec;
      • inny obiekt lub przedmiot związany z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla dziedzictwa Narodu i Państwa Polskiego, a w szczególności tablica pamiątkowa
  2. Warunki zdobywania odznaki.
    • Czas zdobywania kolejnych stopni odznaki jest dowolny.
    • Potwierdzenia należy uzyskiwać w specjalnie założonej kronice (forma kroniki jest dowolna).
    • Ubiegający się o odznakę powinien udokumentować obecność w poszczególnych obiektach – zbierając pieczątki miejscowe ( kościół , poczta, sklep, itp.) Oprócz potwierdzenia należy również podać podstawowe informacje o zwiedzanym obiekcie- nazwa, data powstania, itp. Można zamieścić widokówkę, szkic lub własnoręcznie wykonane zdjęcie. W wyjątkowych okolicznościach potwierdzenia może dokonać również osoba uprawniona – kierownik wycieczki, przewodnik, przodownik turystyki kwalifikowanej PTTK, instruktor krajoznawstwa PTTK (maksymalnie 10% punktacji na dany stopień odznaki).
    • Raz zwiedzany obiekt nie może być zaliczony powtórnie do punktacji na wyższy stopień odznaki.
  3. Punktacja.
    • Punktacja za poszczególne obiekty miejsc pamięci narodowej wynosi 5 pkt
    • Punktacja dodatkowa:
      • za zwiedzenie obiektu poza województwem zamieszkania ubiegającego się o odznakę 5 pkt.
      • udział w odczycie lub prelekcji na temat miejsc pamięci narodowej 3 pkt.
      • prowadzenie odczytu lub prelekcji na temat miejsc pamięci narodowej 10 pkt.
      • udokumentowana opieka nad dowolnie wybranym miejscem pamięci narodowej 10 pkt. w ciągu 1 roku
      • własnoręcznie wykonane zdjęcie obiektu (wklejone do kroniki) 1pkt. – maksymalnie 2 zdjęcia danego obiektu.
    • Punktacja na poszczególne stopnie odznaki :
      • Odznaka w stopniu brązowym 100 pkt.
      • Odznaka w stopniu srebrnym 250 pkt.
        (poza województwem swojego miejsca zamieszkania należy zdobyć 150 pkt.)
      • Odznaka w stopniu złotym 400 pkt.
        (poza województwem swojego miejsca zamieszkania należy zdobyć 350 pkt.)
    • Aby zdobyć odznakę w stopniu srebrnym należy dodatkowo zwiedzić 5 obiektów spośród wymienionych w wykazie.
    • Aby zdobyć odznakę w stopniu złotym należy dodatkowo zwiedzić 15 obiektów spośród wymienionych w wykazie.
  4. Weryfikacja odznaki.
      • Weryfikacji odznaki dokonuje się na podstawie kroniki zawierającej spełnienie warunków odpowiedniego stopnia odznaki.
      • Weryfikacji dokonuje Zespół Weryfikacyjny Odznaki „Śladami Miejsc Pamięci Narodowej”.
      • Kroniki należy nadsyłać na adres:
         
        Oddział PTTK Łódź – Polesie
        90-630 Łódź, ul. Lipowa 48

         
        Klub Sportowy „KOLUMBUS”
        przy parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi
        90-029 Łódź, ul. Nawrot 104

         
    • Turyści spoza Łodzi przesyłają kronikę na podany adres drogą pocztową, załączając zaadresowaną kopertę ze znaczkiem na przesyłkę zwrotną.
      Na życzenie zdobywającego do zweryfikowanej kroniki po uiszczeniu opłaty dołącza się odznaki ( kronika i odznaki zostają odesłane „za pobraniem”).
  5. Postanowienia końcowe.
    • Odznaka została ustanowiona z inicjatywy działaczy Klubu Turystyki Motorowej „MOBIL – ŁÓDŹ” O/PTTK Łódź – Polesie oraz Sekcji Motorowej Klubu Sportowego „KOLUMBUS” Łódź

Interpretacja niniejszego regulaminu należy do  Zespołu Weryfikacyjnego Odznaki, który może przyznawać Odznaki Honorowe poza w/w wymaganiami.

Regulamin oraz projekt graficzny odznaki opracowali Instruktorzy Krajoznawstwa Polski:

Agata i  Krzysztof Góra    

Wykaz obiektów wymaganych na stopień srebrny i złoty:
        • województwo podkarpackie
          Baligród – pomnik ofiar UPA
          Brzostek – Cmentarz wojenny I wojny światowej
          Chotyniec – pomnik poległych w walce z UPA
          Cisna – mogiła żołnierzy poległych w walkach z UPA
          Czarna – Cmentarz wojenny I wojny światowej
          Jasło – Cmentarz wojenny I i II wojny światowej
          Mielec – Ściana Katyńska
          Mielec – Ściana pamięci żołnierzy polskich
          Mielec – pomnik żołnierzy AK
          Rzeszów – Pomnik chwały żołnierzy AK
          Warzyce – Pomnik ofiar masowych egzekucji z czasów II wojny światowej
        • województwo wielkopolskie
          Poznań – Cytadela
          Poznań – Muzeum Armii „Poznań”
          Poznań – Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII
          Poznań – Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
          Chełmno – Muzeum byłego Obozu Zagłady
        • województwo śląskie
          Katowice – Pomnik ofiar Katynia
          Katowice – Pomnik Tadeusza Kościuszki
          Katowice – pomnik Wojciecha Korfantego
          Katowice – Pomnik harcerzy września
          Katowice – Pomnik poległych górników Kopalni Wujek
          Katowice – Pomnik powstańców śląskich
          Katowice – Wieża spadochronowa
          Bielsko – Biała – Pomnik konfederatów barskich
          Gliwice – Radiostacja
          Jaworzno – Obóz „Neu-Dachs”
          Rychwałd – Pomnik poległych podczas I i II wojny światowej
          Szczyrk – Pomnik Narodowych Sił Zbrojnych
        • województwo dolnośląskie
          Wrocław – Obóz pracy – Ausländer-Auffanglager Clausewitzstrasse
          Wrocław – Cmentarz Oficerów Armii Radzieckiej
          Wrocław – Cmentarz żołnierzy polskich przy ulicy Grabiszyńskiej
          Wrocław – Fontanna Pamięci
          Wrocław – Obóz koncentracyjny na Tarnogaju
          Wrocław – Pomnik pomordowanych członków organizacji „Olimp”
          Wrocław – Pomnik pomordowanych profesorów lwowskich szkół akademickich
          Wrocław – Synagoga pod Białym Bocianem
          Wrocław – Zakład Karny nr 1
          Rogoźnica – Gross-Rosen – Państwowe Muzeum w Rogoźnicy
        • województwo lubelskie
          Lublin – Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” (dawne więzienie gestapo)
          Lublin – Zamek Lubelski – Muzeum
          Majdanek – Państwowe Muzeum na Majdanku
          Bełżec – Muzeum i Miejsce Pamięci
          Biała Podlaska – Muzeum Południowego Podlasia
          Chełm – Stalag 319 i Las Borek
          Kock – cmentarz wojskowy i izba pamięci
          Osuchy – cmentarz partyzancki i miejsce pamięci
          Parczew – Kamień upamiętniający egzekucję więźniów z Zamku Lubelskiego
          Parczew – Krzyż i tablica ku czci ppor. Jana Lisonia z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK
          Parczew – symboliczny grób ofiar obozów koncentracyjnych
          Poniatowa – Obóz Pracy w Poniatowej
          Sobibór – Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze
          Zamość – Rotunda Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny
          Zwierzyniec – obóz przejściowy
        • województwo świętokrzyskie
          Kielce – Muzeum Pamięci Narodowej
          Koprzywnica – krzyż i tablica pamiątkowa
          Michniów – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie
          Radoszyce – kamień z tablicami upamiętniającymi walki partyzanckie
          Skalbmierz – pomnik upamiętniający pacyfikację ludności oraz bitwę partyzantów i czołgistów radzieckich z oddziałami niemieckimi
        • województwo mazowieckie
          Warszawa – Aleja Szucha 25
          Warszawa – Cmentarz Komunalny (d. Wojskowy) na Powązkach
          Warszawa – Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich
          Warszawa – Cmentarz Powstańców Warszawy i Pomnik „Polegli – Niepokonani”
          Warszawa – Muzeum Katyńskie
          Warszawa – Muzeum Powstania Warszawskiego
          Warszawa – Muzeum Więzienia „Pawiak”
          Warszawa – Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
          Warszawa – Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
          Warszawa – Pomnik Powstania Warszawskiego
          Warszawa – Trakt Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów
          Palmiry – Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry i cmentarz
          Treblinka – Muzeum Walki i Męczeństwa
          Pruszków – Muzeum Dulag 121
          Pruszków – Pomnik przywódców Państwa Podziemnego w Pruszkowie
          Pruszków – Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego
          Pomiechówek – obóz jeniecki i getto
          Suchożebry – Stalag 366, cmentarz jeniecki i pomnik
          Studzianki – Pomnik ku czci poległych w walkach w sierpniu 1944 r.
        • województwo małopolskie
          Kraków – Fabryka Schindlera
          Kraków – Krzesła-pomniki na Placu Bohaterów Getta
          Kraków – Muzeum Apteka „Pod Orłem”
          Kraków – Muzeum Armii Krajowej
          Kraków – Muzeum Historii Miasta Krakowa. Oddział „Ulica Pomorska”
          Płaszów – pomnik i tablice pamiątkowe poświęcone pamięci ofiar obozu
          Oświęcim – Auschwitz-Birkenau – Miejsce Pamięci i Muzeum
          Ochotnica – Pomnik ku czci ofiar „Krwawej Wigilii“
          Gruszowiec – pomnik ofiar pacyfikacji
        • województwo łódzkie
          Łódź – Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Radogoszcz
          Łódź – Obóz dla młodocianych Polaków przy ul. Przemysłowej
          Łódź – Park Ocalałych i Pomnik Polaków Ratujących Żydów
          Łódź – Stacja Radegast
          Łódź – Szlak Pamięci Litzmannstadt Getto
          Piotrków Trybunalski – Klasztor bernardynów
          Wieluń – Ruiny kolegiaty
        • województwo podlaskie
          Białystok – Głaz Lotnika
          Białystok – Cmentarz Żydowski
          Białystok – Pomnik ofiar wojny polsko-bolszewickiej
          Białystok – Pomnik Żołnierzy AK
          Białystok – Pomnik mordu katyńskiego
          Białystok – Pomnik Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie
          Białystok – Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki
          Białystok – Pomnik spalonej Wielkiej Synagogi
          Białystok – Cmentarz Getta
          Białystok – Pomnik obrońców Białegostoku
          Bielsk Podlaski – Izba Pamięci (Muzeum Martyrologii)
          Jedwabne – pomnik ofiar pogromu
          Wizna – schron (Góra Strękowa) i obelisk pamiątkowy
          Zambrów – pomnik ku czci zamordowanych
        • województwo pomorskie
          Gdańsk – Poczta Polska
          Gdańsk – Westerplatte
          Gdańsk – Stocznia
          Gdynia – Stocznia
          Sztutowo – Muzeum Stutthof
          Lębork – Pomnik pamięci ofiar obozu koncentracyjnego
          Gniew – obóz przesiedleńczy
          Wejherowo – Obelisk i tablice pamiątkowe ku czci ofiar masowych egzekucji
        • województwo kujawsko-pomorskie
          Podgórze i Glinki – Obozy jenieckie (Toruń – Wielka Nieszawka)
          Toruń – Cmentarz Barbarka
          Toruń – Fort VII
          Toruń-Rudak – teren obozu jenieckiego i obozu pracy przymusowej
          Bydgoszcz – Pomnik Walki i Męczeństwa na Starym Rynku
          Bydgoszcz-Fordon – „Dolina Śmierci”
          Las Rybieniec k. Chełmna – Obelisk ku czci ofiar terroru hitlerowskiego
          Potulice – Cmentarz ofiar II wojny światowej w Potulicach
        • województwo warmińsko-mazurskie
          Działdowo – Obóz przejściowy
          Lubawa – Obóz dla młodocianych
          Olsztyn – Szpital psychiatryczny i pomnik w Kortowie